Voters' Guide - Candidate

Name Office Jurisdiction Party Pref. Order
Proposition No. 1 Proposition 1 Fire Protection District No. 1 1
Proposition No. 1 Proposition 1 Fire Protection District #2 2
Proposition No. 2 Proposition 2 Fire Protection District #2 3
Proposition No.1 Proposition 1 Fire Protection District No. 4 4
Thor Amundson U.S. Senator Benton County Independent 1
Dave Strider U.S. Senator Benton County Independent 2
Joey Gibson U.S. Senator Benton County Republican 3
Mike Luke U.S. Senator Benton County Libertarian 4
GoodSpaceGuy U.S. Senator Benton County Republican 5
Clint R. Tannehill U.S. Senator Benton County Democratic 6
Maria Cantwell U.S. Senator Benton County Democratic 7
Susan Hutchison U.S. Senator Benton County Republican 8
Brad Chase U.S. Senator Benton County FDFR 9
Tim Owen U.S. Senator Benton County Republican 10
Matthew D. Heines U.S. Senator Benton County Republican 12
Sam Wright U.S. Senator Benton County The Human Rights 13
Art Coday U.S. Senator Benton County Republican 14
John Orlinski U.S. Senator Benton County Republican 15
Charlie R Jackson U.S. Senator Benton County Independent 16
Keith Swank U.S. Senator Benton County Republican 17
Alex Tsimerman U.S. Senator Benton County StandupAmerica 18
RC Smith U.S. Senator Benton County Republican 19
Don L. Rivers U.S. Senator Benton County Democratic 20
Jennifer Gigi Ferguson U.S. Senator Benton County Independent 21
Steve Hoffman U.S. Senator Benton County Freedom Socialist 22
George H. Kalberer U.S. Senator Benton County Democratic 23
James Robert Jimmie Deal U.S. Senator Benton County Green 24
Roque Rocky De La Fuente U.S. Senator Benton County Republican 25
Jon Butler U.S. Senator Benton County Independent 26
Dave Bryant U.S. Senator Benton County Republican 27
Mohammad Said U.S. Senator Benton County Democratic 28
Matt Hawkins U.S. Senator Benton County Republican 29
Glen R Stockwell U.S. Senator Benton County Republican 30
Dan Newhouse U.S. Representative Congressional Dist#4 Republican 13
Christine Brown U.S. Representative Congressional Dist#4 Democratic 22
Leo Perales State Senator Legislative Dist #8 Democrat 1
Ryan Cooper State Senator Legislative Dist #8 Libertarian 3
Sharon Raye Brown State Senator Legislative Dist #8 Republican 4
Brad Klippert State Representative Pos. 1 Legislative Dist #8 Republican 1
Phillip R Lemley State Representative Pos. 1 Legislative Dist #8 Republican 2
Shir Regev State Representative Pos. 1 Legislative Dist #8 Democratic 3
Christopher Tracy State Representative Pos. 2 Legislative Dist #8 Democratic 1
Gregg McConnell State Representative Pos. 2 Legislative Dist #8 Republican 2
Matt Boehnke State Representative Pos. 2 Legislative Dist #8 Republican 3
Everett Maroon State Representative Pos. 1 Legislative Dist #16 Democratic 13
William 'Bill' Jenkin State Representative Pos. 1 Legislative Dist #16 Republican 22
Dan Mildon State Representative Pos. 2 Legislative Dist #16 Republican 4
Rebecca Francik State Representative Pos. 2 Legislative Dist #16 Democratic 13
Skyler Rude State Representative Pos. 2 Legislative Dist #16 Republican 22
Bill Spencer Assessor Benton County Republican 1
Brenda Chilton Auditor Benton County Republican 1
Josie Delvin Clerk Benton County Republican 1
Lori Sanders Commissioner District #2 Commissioner Dist #2 Republican 1
Shon Small Commissioner District #2 Commissioner Dist #2 Repuplican 2
Jamie Raebel Coroner Benton County Republican 1
William 'Bill' Leach Coroner Benton County Republican 2
Andy Miller Prosecuting Attorney Benton County Democratic 1
Jerry Hatcher Sheriff Benton County Republican 1
Ken Spencer Treasurer Benton County Republican 1
Barry Bush Commissioner Pos. 3 PUD Commissioner Dist 3 1
Bob Bertsch Commissioner Pos. 3 PUD Commissioner Dist 3 2
Tyson Fellman Commissioner Pos. 3 PUD Commissioner Dist 3 3
Steven Gamble Precinct Committee Officer - Republican PC2641 1
Dennis Wise Precinct Committee Officer - Republican PC2641 2
Lora Rathbone Precinct Committee Officer - Democratic PC6140 1
Stan Moon Precinct Committee Officer - Democratic PC6140 2
James Cheshire Precinct Committee Officer - Republican PC6140 1
Jim Breed Precinct Committee Officer - Republican PC6140 2
Bob Parazin Precinct Committee Officer - Democratic PC6160 1
David Harvey Precinct Committee Officer - Democratic PC6160 2
Alexa Diven Precinct Committee Officer - Democratic PC6175 1
Judi Johannesen Precinct Committee Officer - Democratic PC6175 2